Αρκούν τα «Χ» σε μία ομάδα για να φτάσει ως το τέλος του δρόμου;

Τη σεζόν 2002-03 η ΑΕΚ είχε αγωνιστεί στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, από τον οποίο αποχώρησε… αήττητη, αφού έφερε έξι ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς. Αυτό φυσικά και δεν είναι το μοναδικό περιστατικό ομάδας που προχωράει μόνο με «Χ», αλλά είναι αυτό που θυμούνται πιο εύκολα οι Έλληνες οπαδοί.

Κάτι ανάλογο ισχύει φέτος με το Μπενίν, στο Κόπα Άφρικα. Είχε συμμετάσχει σε άλλες τρεις διοργανώσεις στο παρελθόν: το 2004, το 2008 και το 2010. Αποκλείστηκε και στις τρεις περιπτώσεις στη φάση των ομίλων, τις δύο πρώτες μόνο με ήττες, ενώ την τελευταία πήρε ένα βαθμό. Τώρα, αν και δεν έχει πανηγυρίσει ακόμη σε 90λεπτο, έχει φτάσει ως τους «8».

ΣΕΝΕΓΑΛΗ – ΜΠΕΝΙΝ

Σενεγάλη με U 3,5 στο 1,73

Το Μπενίν μπορεί με την άμυνά του να δυσκολέψει τη Σενεγάλη, αυτή όμως μάλλον θα βρει το ένα ή τα δυο γκολ που χρειάζεται για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

Στο γκρουπ έφερε τρία «Χ» (2-2 με την Γκάνα, 0-0 με τη Γουινέα Μπισάου και το Καμερούν) και πέρασε ως 3ο. Στους «16» αντιμετώπισε το θεωρητικά πιο ισχυρό Μαρόκο, με το οποίο αναδείχτηκε ισόπαλο με 1-1. Το σκορ δεν άλλαξε μετά το 90λεπτο, με τους «σκίουρους» να παίρνουν το εισιτήριο στα πέναλτι. Χωρίς νίκη λοιπόν (γενικώς σε τελική φάση Κόπα Άφρικα και ειδικώς φέτος) γράφουν ιστορία.

Τώρα, καλούνται ν’ αντιμετωπίσουν τη Σενεγάλη, που είναι πλέον ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κούπα. Η λογική λέει πως θα περάσει. Πόσο πια θα προχωρήσει με ισοπαλίες με ισοπαλίες το Μπενίν;

Για την ιστορία, ν’ αναφέρουμε πως η Σενεγάλη έχασε 4-3 από το Μπενίν στην 1η μεταξύ τους αναμέτρηση, το 1961. Έκτοτε μετράει τέσσερις νίκες (δύο με «1-0» και δύο με «2-1») και μία ισοπαλία (1-1).