Το «πούλμαν» μπορεί να σώσει την Έουπεν;

Στις 11 Μαρτίου του 2018 διεξαγόταν η τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας για τη σεζόν 2017-18. Πριν από τη σέντρα των αγώνων, η Έουπεν βρισκόταν στην τελευταία θέση μαζί με τη Μαλίν, από την οποία ήθελε ή καλύτερο αποτέλεσμα ή ίδιο αποτέλεσμα με δύο περισσότερα γκολ για να την ξεπεράσει στην ισοβαθμία. Η Μαλίν φιλοξενούσε τη Βάασλαντ και η Έουπεν τη Μουσκρόν. Στο 70ο λεπτό τα σκορ ήταν: Μαλίν – Βάασλαντ 2-0, Έουπεν – Μουσκρόν 4-0. Αυτό σήμαινε πως στο τελευταίο 20λεπτο η Έουπεν έπρεπε να βάλει τέσσερα γκολ για να μείνει στην κατηγορία και ταυτόχρονα να μη σημειώσει άλλο η Μαλίν. Σενάριο απίθανο, το οποίο όμως, έλαβε σάρκα και οστά. Η Έουπεν έβαλε τέσσερα γκολ μετά το 73’, σώθηκε κι έστειλε στη Β’ τη Μαλίν. Την προηγούμενη σεζόν όλοι επικαλεστήκαμε εκείνο το ματς και είπαμε πως η Έουπεν θα γύρισε στη Μουσκρόν το δώρο. Φευ… Η Έουπεν τη νίκησε και μέσα και έξω, με 1-0.

ΜΟΥΣΚΡΟΝ – ΕΟΥΠΕΝ

Μουσκρόν με U 3,5 στο 2,80

Η Μουσκρόν δεν θα κάνει… περίπατο. Όμως, θα φτάσει στην επικράτηση. Το πιθανότερο πάντως, είναι με λίγα γκολ.

Ξεχνάμε λοιπόν τα παλιά χρωστούμενα και πάμε στο σήμερα. Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει διαφορετικά, με τη Μουσκρόν να έχει πάρει 7 βαθμούς. Αν πάρει το «τρίποντο» σήμερα, θα βρεθεί στις πρώτες θέσεις. Η Έουπεν δεν έχει νίκη, μόλις δύο ισοπαλίες. Η δεύτερη ήταν αυτή που απέσπασε την περασμένη εβδομάδα από την Κλαμπ Μπριζ. Βεβαίως, για να το πετύχει αυτό, χρειάστηκε να παίξει με 10 παίκτες (εκτός από τον τερματοφύλακα) μέσα στην περιοχή της. Στάθηκε τυχερή, ενώ δεν καταλογίστηκε κι ένα πέναλτι εις βάρος της.

Αυτός λοιπόν είναι ο τρόπος που βρήκε η Έουπεν για να μη διασύρεται. Θυμίζουμε ότι στα τρία πρώτα παιχνίδια είχε φάει 11 γκολ, οπότε το «μηδέν» παθητικό το λες και βελτίωση. Της αρκεί όμως αυτός ο τρόπος; Κάποια στιγμή θα πρέπει να ψάξει και γκολ. Επειδή η Μουσκρόν δεν είναι Κλαμπ Μπριζ, ίσως να αμυνθεί με λιγότερους. Πάντως και πάλι θα παίξει κλειστά. Γι’ αυτό κι είναι πιθανό το παιχνίδι να μην έχει πολλά γκολ, παρά το ότι οι άμυνες και κυρίως εκείνη της Έουπεν είναι πολύ κακές.