Με το χθεσινό Χ ημίχρονο στο Μίλαν-Λάτσιο κάναμε το επτά στα επτά στις τελευταίες προβλέψεις μας. Βέβαια, πρέπει να αναφέρουμε ότι είχαμε τύχη, γιατί οι δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο ήταν σφιχτές στην άμυνα, όπως ακριβώς είχαμε εκτιμήσει, αλλά αμφότερες βγήκαν στο γήπεδο για να σκοράρουν και να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο. Υπήρχαν δηλαδή εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ. Σήμερα είναι μια άλλη μέρα και θέλουμε να ξαναπάμε ταμείο, παρόλο που δεν μας εμπνέει ιδιαίτερα κάποιο παιχνίδι. Ούτε φυσικά η Σούπερ Λιγκ που μπήκε στην τελική ευθεία.

Στο Βαλένθια-Λεβάντε έχουμε την εντύπωση ότι μέσα από τις αποδόσεις βγάλαμε… λαβράκι. Κατ’ αρχάς πρόκειται για υποτιθέμενο βαλενθιάνικο ντέρμπι, στο οποίο η Λεβάντε δεν έχει νικήσει ποτέ μέσα στο «Μεστάγια». Ενα το κρατούμενο…

Οι «νυχτερίδες» έρχονται από σημαντική νίκη με 3-1 στην έδρα της Βιγιαρεάλ (με δύο γκολ στις καθυστερήσεις), που λογικά θα τους δώσει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Η εμφάνιση δεν ήταν και τόσο καλή, παρά το θετικό αποτέλεσμα. Γενικότερα, υπάρχει κούραση, σωματική και κυρίως πνευματική.

Στο πρωτάθλημα, πριν τον αγώνα με τη Βιγιαρεάλ, είχε ηττηθεί 2-0 εκτός έδρας από τη Βαγιεκάνο. Για να εξακολουθήσει να έχει ελπίδες για την τετράδα που οδηγεί στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ, απόψε επιβάλλεται να νικήσει. Αγωνιστικά οι σημαντικές απουσίες είναι του Κοντογκμπιά (κεντρικός χαφ) και του Φεράν Τόρες (γουίνγκερ). Γυρίζουν όμως ο Κοκλέν (μέσος) και ο Πιτσίνι (ακραίος μπακ).

Η Λεβάντε δεν είναι μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού (μόλις τρεις πόντοι τη χωρίζουν από Βαγιαδολίδ και Βιγιαρεάλ). Χώρια ότι η άμυνά της είναι ιδιαίτερα ευάλωτη. Μετράει επτά αγωνιστικές δίχως νίκη, παρά το γεγονός ότι βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα και δύο φορές στα τελευταία τρία παιχνίδια. Την περασμένη αγωνιστική έμεινε στο 2-2 με την Ουέσκα εντός και δεν έχει καθόλου καλή ψυχολογία. Με εξαίρεση τον στόπερ Ποστίγκο δεν έχει άλλες σημαντικές απουσίες. Δεν μας πείθει όμως ότι μπορεί να πάρει αποτέλεσμα.

valencia

Βαλένθια – Λεβάντε

Η επιλογή μας, με αρκετό ρίσκο, είναι ο «άσος» με under 3,5 γκολ, με την προϋπόθεση ότι η Βαλένθια θα ελέγξει απόλυτα την αναμέτρηση. Στο 2,70 είναι μια εξαιρετική επιλογή για να κλείσουμε την εβδομάδα.